AYTUNÇ BENTÜRK

1972 İstanbul doğumlu olan Aytunç BENTÜRK, lise eğitimini Fatih Vatan ,Kazım İşmen ve MEB Açık Liselerinde bitirdi.

Çeşitli dans yarışmalarında dereceler aldıktan sonra Tolga Han dans grubuna girerek, TRT’de TV çekimlerine katıldı. Böylece profesyonel dans hayatına başlayan Bentürk, bunu 90’lı yıllarda Komedi Dans Üçlüsü’nün kuruluşuna katılarak bir adım ileri taşıdı. Daha sonra Erberk Ajans’ta dansçı-manken olarak çalışmaya başladı.

1992-1993 yıllarında vatani görevini yapan Bentürk, askerlik dönüşü birçok klipte yer aldı. Yonca Evcimik’in dans grubunda çalışmaya başladı. ANS Production tarafından hazırlanan Ah Kızlar Vah Erkekler programında animatör olarak çalışırken, valelerden birinin gelmemesi üzerine onun yerini alarak, tekrar kamera karşısına çıktı. 1995 yılında arkadaşlarıyla birlikte Birkaç İyi Adam grubunu kurdu.

Bu arada, şu anda FFDC olarak bilinen FFC’de dans dersleri veriyordu. 1999 yılında burayı satın alarak bugüne taşınmasını sağladı. 2000 yılında salsa dansına yoğun zaman ayırarak salsa kralı Carlos Paz’ın workshop’larına katıldı ve dansı tüm Türkiye’ye tanıtma amaçlı dolaştı halende devam etmekte.

2001 senesinde SSDD’nin düzenlemiş olduğu dans yarışmasında Türkiye Şampiyonu oldu. Birçok yarışmada dereceler alan ve çalıştırdığı öğrencileri ve grupları dereceye sokan Aytunç Bentürk, 2003 yılında IDO’nun İsviçre’de düzenlediği Avrupa Salsa şampiyonasında 4.lük,2004 İsviçre Dünya salsa Kupası 1.lik,2004 İngiltere Özel Dünya Profesyonel Tropicana salsa Şampiyonasında 3.lük, Almanya 2004 Avrupa salsa şampiyonasında 1.lik elde etti ve en son olarak 2005 Mayan Dünya salsa şampiyonasında uluslararası kategorisinde Dünya şampiyonu oldu.Halen Türkiye’nin en çok öğrenci,öğretmen,dans şampiyonu ve profesyonel dansçı yetiştiren okulunu işletmektedir.(ABDA-Aytunç Bentürk Dance Academy) Yetiştirdiği öğrencileri onun yolunda başarıdan başarıya koşar adımlarla devam etmekte ve hem Dünya hemde Avrupa’da adımızı duyurmaktadırlar.

Halen, Birçok dans otoritesine göre, yaşayan dünyanın en iyi 100 dansçısı arasında gösterilmektedir .

2004 senesinde kendi adını taşıyan Aytunç Bentürk Dance Academy’i kurdu, hala ABDA (Aytunç Bentürk Dance Academy) bünyesinde bulunan A Few Good Men ve Salsa Turka gruplarında dans etmeyi sürdürmektedir. 2005-2015  Türkiye’deki bütün TV kanallarında yayına giren ve dansla ilgili olan yada içinde dans olan tüm TV programlarında bazen jüri, bazen koreograf, bazende eğitmen olarak görev yapmakta.

2007-2009 TARİHLERİ ARASINDA TÜRKİYE DANS SPORLARI FEDERASYONU KURUCU ÜYESİ,YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİ, SALSA VE SOSYAL LATİN DANSLARI AS BAŞKANLIĞINI YAPMIS, 2012-2015 HALA EGİTİM KURULU BAŞKANLIĞI YAPMAKTA VE 2014 YILINDA SALSA VE SOSYAL LATİN DANSLARI MİLLİ TAKIM ANTRENÖRÜ OLMUŞTUR.

Bildiği danslar; Chacha, Rumba, Samba, Jive, Pasadoble, Vals, Tango, Mambo, Salsa, Merengue, Bachata, kizomba, Modern, Disco, Pop, Breakdance, Electricbouge, HipHop, Twist, Charliston, Rock’n roll, Regie, Soul, Oryantal vs…